Yaşam

Birinci Dünya Savaşı’nda bizi yenmek umuduyla İngilizlerin bastığı bu paranın amacı neydi?

Osmanlının Osmanlı lirasını kullandığı dönemlerde Osmanlı lirası dışarı sızmaya başlamıştı.İngilizler bu parayı kullanıyordu.

Üstünde Osmanlıca ve İngilizce sözler içerirGelin bu farklı paranın nasıl ortaya çıktığına ve sonrasında neler olduğuna hep birlikte bakalım.

Savaşı kaybedeceklerini anlayan İngilizler başka yollar aramaya başladı.

Birinci Dünya Savaşı yıllarıydı ve Çanakkale Boğazı Osmanlı İmparatorluğu’nun kontrolündeydi. Bu onun son kalesiydi.İngilizler, Boğaz’ı geçip İstanbul’u ele geçirmek istedi ancak askerlerimiz saldırılara karşı direnmeye devam etti.

Çanakkale Savaşı İngilizler için bir kabusa dönüşmüştü. İlerlemeleri durmuştu ve umutsuzca bir yol arıyorlardı. Osmanlı İmparatorluğu’nun ekonomik zayıflıklarıonu kullanacaklardı.

Osmanlı lirasından farklı bir banknot çıkardılar.

İngilizler, Osmanlı parasını etkisiz hale getirmeye karar verdi. Böylece “Osmanlı Lirası” Onun adına biri 60, diğeri 120 gümüş kuruş olmak üzere farklı banknotlar bastırdılar. O dönemde Osmanlı, Osmanlı lirası kullanıyordu.

Osmanlı lirası Osmanlı lirasına benzer bir tasarıma sahipti, ancak Britanya Krallığı’nın sembolleri ve resmi dili yer alıyordu. John Bradbury imzalıydı ve üzerinde Osmanlıca yazılar vardı.

Bu parayı kullandılar ama istedikleri sonuçları alamadılar.

İngilizler bu banknotları bölgede kullanmaya başlamış ve Yerel ekonomiyi etkilemeye çalıştılar.İngiliz askerleri de alışverişlerini bu parayla yapıyorlardı.

Ancak bu planlar da işe yaramadı. Askerler aynı direnişle mücadeleye devam etti. Gelibolu Savaşı’nın sonucu belliydi. Osmanlı galip geldi ve İngilizler geri çekilmek zorunda kaldı. Osmanlı lirası ise bir anıgeride kalmıştı.

Bugün bu banknot, koleksiyonerler arasında nadir ve tarihi bir hatıra olarak değerlendiriliyor. Gelibolu Savaşı anısına Osmanlı lirası. dönemin zorlukları ve direnişleritemsil etmek.

Sonunda “Çanakkale Geçilmez!” Verdikleri sözü yerine getiren Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına şükranlarımızı sunuyoruz!

Kaynaklar: Çanakkale’deki Son Büyük Savunma, İslam Coğrafyasından Şehitler, Osmanlı Kağıt Parası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu